NEWS blog

Friday
03 August 2012

Tartu muusikapäevade raames toimub Tartu Loomemajanduskeskuses koolitusseminar muusika-asjaajamisestTallinn Music Weeki, Tartu Loomemajanduskeskuse ja Tartu Kultuuritehase koostööna toimub 9.-10. augustil Tartu Loomemajanduskeskuses koolitusseminar muusika-asjaajamisest, mille fookuses on sel korral muusikute karjäärivõimaluste arendamine üle-Eestiliselt.


Tartu muusikanädala raames toimuvale, muusikutele, muusikaettevõtjatele ja teistele muusikavaldkonnas tegutsejaile suunatud koolitusel arutletakse, kuidas artistide kuulajaskonda kasvatada ja hoida, kuidas tuuritada ja muusikat müüa, kuidas end parimal viisil tutvustada, promoda ja uue publikuni jõuda. Räägitakse Eesti festivali- ja kontsertturust ning vahetatakse ka kogemusi, kuidas lähivälisriikides kanda kinnitada. Arutelud toimuvad avatud paneeldiskussiooni formaadis ja vestlust juhib Tartu kultuurielu aktivist Berk Vaher.

 

BÄNDIKOOLITUSE KAVA
9. ja 10. augustil kl 11:00 – 14:00 Tartu Loomemajanduskeskuses
Aadress: Kalevi 13, 15 ja 17 www.lmk.ee

 

Neljapäev, 9. august:

 

11:00 – 12:00
Karjääri ülesehitamine nii Eestis kui rahvusvaheliselt
Toomas Olljum (Ewert and the Two Dragons ja Iiris manager)
Marko Atso (Metsatöll manager)

 

Moderaatorid: Berk Vaher / Helen Sildna

 

12:30 – 13:30
Tallinn Music Week – miks, kellele ja kuidas võtta osa nii, et sellest kasu oleks
Helen Sildna (TMW peakorraldaja)
Toomas Olljum (Made in Baltics management)
Kristo Rajasaare (TMW programmijuht ja Rabarock peakorraldaja)
Aivar Tõnso (TMW showcase’i korraldaja, Kultuurikatel)

 

Moderaator: Berk Vaher
 

 

Reede, 10. august:

 

11:00 – 12:00
Turundus ja töö publikuga (plaadi väljaandmine, kommunikatsiooniplaan, suhtlus fännidega):
Leen Kadakas (Universal Music)
Remi Prual (Lejal Genes / Lejal Globe)
Aivar Meos (World ClinicShop & Distribution)
Ingrid Kohtla (TMW, Von Krahl, Eesti TOP7)

 

Moderaator: Berk Vaher

 

12:30 – 13:30
Festivali- ja kontserdikorraldus, tuuritamise võimalikkusest Eestis
Ants Johanson (Tartu muusikafestival)
Helen Sildna (TMW, Musiccase)
Kristo Rajasaare (Rabarock)
Marju Kask (Jazzkaar)

 

Moderaator: Berk Vaher

 

Tartu muusikanädal toimub filmifestivali tARTuFF raames 9. ja 10. augustil üle Tartu linna: muusikaklubides, sisehoovides, kohvikutes ja terrassidel astub üles 25 esinejat ja bändi, kes on suuremal või vähemal määral kõik Tartu ja Lõuna-Eesti piirkonnaga seotud. Suur osa kontsertidest on publikule tasuta, festivalipass ja üksikpiletid on müügil Piletilevis. tARTuFF toimub Tartus seitsmendat aastat ning sel aastal mahub armastatud filmifestivali katuse alla ka muusika, kirjandus, stand-up-komöödia ja disainiturg. Muusikafestivali keskuseks ja infopunktiks on Tartu Loomemajanduskeskus. Tartu muusikanädalat toetavad Tartu linn ja Kultuurkapital.

 

Tartu muusikanädala programm ja info: http://tartumuusika.ee/

tARTuFF’i programm: http://2012.tartuff.ee/

Disainiturg: http://www.kalleht.com/

Bändikoolituse osalemistingimused:
Oodatud on muusikud, bändiliikmed, managerid ja kõik muusikavaldkonnas tegutsejad.
Osalustasu on 10 EUR, mis sisaldab kohvipausi mõlemal päeval.
Registreerimine koolitusele: sandra@tmw.ee 8. augustiks kl 12:00

Lisainfo: info@tmw.ee

Tuesday
24 July 2012

Tartus toimub suur linnafestival: tARTuFF ja Tartu muusikanädal!


Tartlaste poolt palavalt armastatud filmifestival tARTuFF ja suurim Eesti muusika festival Tallinn Music Week on ühendanud jõud Tartu Loomemajanduskeskuse ja kirjandusfestivaliga Prima Vista, et panna Tartu linn 6.-11. augustil kihama. Nagu tavaks on saanud, on lähipiirkonna ainsa vabaõhufilmifestivali esindusauditoorium Tartu kaunis raeplats, kuhu tARTuFF püstitab taas nädalaks Baltikumi suurima ekraani, millel linastub 12 täispikka mängufilmi.

Sel aastal on 6.-11. augustil aga veelgi rohkem põhjuseid nädalaks Tartusse kolida – Tartu muusikanädal vallutab 9.-10. augustil Tartu kesklinna: klubides, kohvikutes, sisehoovides, galeriides ja baarides kõlab uus ja põnev Eesti muusika 20 eripalgeliselt esinejalt.

Muusikanädala infokeskus asub 9. ja 10. augustil Tartu Loomemajanduskeskuses, kus on avatud disainiturg, koostöös Tartu Kultuuritehasega toimub bändikoolitus muusika-asjaajamisest ning jagatakse infot, kontserdisoovitusi, müüakse festivali pileteid. Tartu Loomemajanduskeskus asub aadressidel Kalevi 13, 15 ja 17 – kaunites renoveeritud puumajades miljööväärtuslikus piirkonnas. Hoonetekompleksis asub kohvik Spargel, disainipood ja hoovi peal kaunis pargiala peagi valmiva kontserdilava ja piknikuplatsiga. Keskuse kolmes majas pesitseb hetkel ligi 23 loomeettevõtjat oma kontoritega.

 

"Armastusfilmide festivalist on kujunenud Tartu üks oodatumaid kultuurisündmusi ja tore on see, et tARTuFFi sisuline haare kasvab ja täieneb tänu uutele koostööpartneritele. Usun, et tänavune festivaliprogramm, mida koostöös Tallinn Music Week`i, kirjandusfestivali Prima Vista ja Tartu Loomemajanduskeskusega pakutakse, tõotab meile veelgi rohkem põnevaid avastusi ja kunstielamusi," ütles Tartu linnapea Urmas Kruuse.

 

“Tartu armastusfilmide festival tARTuFF on soe, avatud, uudishimulik ja pidevalt uuenev suvine festival, mille programmis on alati väga mitmepalgelised ja sisukad filmid, mis kõik püüavad mõista ja aimata meie festivali pealkirjaski oleva sõna “armastus” erinevaid tähendusvälju,” kommenteeris festivali kunstiline juht Kaarel Kuurmaa.  “tARTuFFi keskmeks on küll filmid, aga meie vihmavari on avar ja lai ning selle alla mahub palju: akadeemilisemast ajuraginast muusika ja tantsuni. Seda kõike aitavad meil tänavu veel paremini korraldada oma valdkonna parimad tegijad Helen Sildna ja Berk Vaher”.

Tartu muusikanädalal astuvad üles:

Abraham's Cafe / Animal Drama / Argo Vals soolo / Barthol Lo Mejor/ Candy Empire / Elephants from Neptune / Free WindEnsemble / Galvanic Elephants / IHM Trio / Machineries Of Joy / Midrid / Mimicry / Multiphonic Rodent / Prägnantne Brigaad / Sibyl Vane / State of Zoe / Tartu Popi ja Roki Instituut / Tiit Kikas / VEM / Wrupk Urei / Öökülm      

 

Kontserdid toimuvad üle Tartu kesklinna: Tartu Loomemajanduskeskuse rõdul ja hoovis, Antoniuse Õues, Vilde lokaali 2. korrusel ja terrassil, Café Noir’i sisehoovis, klubis Jazz (Ülikooli kohvikus), Tasku keskuses, kohvikus Nälg, Raekoja platsil Pauligi telgis, Y-galeriis, Genklubis ja klubis Kink Konk. Suur osa päevastest kontsertidest on tasuta, õhtused klubikontserdid piletiga, müügil on ka muusikafestivali pass, mis tagab eelississepääsu kõigile festivali kontsertidele. Piletid ja muusikafestivali pass on alates 25. juulist müügil Piletilevis.

 

Tartu muusikanädala toimumisele panevad õla alla Tartu linn, Kultuurkapital, Tartu Loomemajanduskeskus, Tasku keskus, Tampere Maja, Aleksandri hotell, Postimees, Raadio 2, Tartu Kultuuritehas.

 

tARTuFFi esitlevad Tartu linn ja Pauligning PÖFFi hooaja peasponsor Nordea pank.

 

Loe lisaks:

7. Tartu armastusfilmide festival tARTuFF: http://2012.tartuff.ee

Tartu muusikanädal: http://tartumuusika.ee

Tartu Loomemajanduskeskus: http://www.lmk.ee

Disainiturg www.kalleht.com

Thursday
19 July 2012

Eesti muusika staap Positivusel asub Tallinn Music Weeki muusika- ja disainikohvikus

Tallinn Music Week pakib reede varahommikul asjad ja kolib kaheks päevaks-ööks Baltiriikide suurimale festivalile Positivus. Reedel ja laupäeval on festivaliplatsil avatud kõigile huvilistele TMW piknikuala, kus saab mõnusat aega viita kunstnikepaari Anni ja Taavi Varmi poolt komplekteeritud disainmööblil ning Etno.ee patjadel lesides kõrvaklappidest Eesti muusikat kuulata. Muusika- ja disainikohvikust lähevad eetrisse Raadio2 festivaliülekanded, müügil on Positivusel üles astuvate Eesti artistide plaadid, pakutakse eestimaiseid marju-köögivilju ja kamajooki.

Tallinn Music Weeki muusika- ja disainikohvikus toimuvad mõlemal päeval ka akustilised üllatusesinemised, laupäeva tõmbab käima Erik Morna / Raadio 2 Eesti muusika disko:

Reedel, 20.07
15:00 Argo Vals
18.00 Tenfold Rabbit

Laupäeval, 21.07
13:00 Erik Morna / Raadio 2 DJ-sett
14:30 Abraham's Cafe
16:00 Elephants From Neptune
19:00 State of Zoe

Laupäeval, 21. juulil astuvad Positivusel üles seatud Tallinn Music Weeki lavale tänavuse Skype’i auhinna võitja, hüpnootilise noise-doomi duo Talbot, araabia ja klezmer-muusikat folgi ja jazzi helikeelde sulandav Abraham’s Cafe, hoogne rifiroki punt Elephants from Neptune, meloodilise indie-poproki bänd Animal Drama, elektroonika- ja viiulivirtuoos Tiit Kikas, britpopilik Dahling, moodsaid elektroonilisi rütme ja jazz-poppi ühendav State of Zoe ja helikunstnik-produtsent Sethh.

Tallinn Music Week / Palladium lava ajakava laupäeval, 21. juulil:

15.00 Tiit Kikas
16.30 State of Zoe
18.00 Abraham`s Cafe
19.30 Animal Drama
21.00 Talbot
22.30 Elephants From Neptune

00.00 Dahling
01.00 Sethh

Kokku esineb tänavusel Positivuse festivalil 21 Eesti artisti ja DJ-d: lisaks eelpool mainitutele Malcolm Lincoln,Dave Storm, DJ Quest, Kienra & ЯVRS, Mimicry, Tenfold Rabbit, Ewert and the Two Dragons, Sander Mölder, Sibyl Vane, Tiger Milk, Zebra Island, Mr. Nestor ja OYT.

Baltimaade suurim muusikafestival Positivus toimub 20.-21. juulil Lätis mereäärses Salacgrivas juba kuuendat suve.Kahe päeva jooksul esinevad Positivuse lavadel kokku enam kui 60 kohalikku ja rahvusvahelist esinejat, nende hulgas maailmakuulsad artistid nagu Keane, Manic Street Preachers, Damien Rice, Instrumenti, The Vaccines, King Charles, Niki & The Dove, Friendly Fires, SBTRKT live, Jamie N Commons, Lucy Rose, Vondelpark jpt.

Tallinn Music Week 2013 toimub 4.-6.aprillil!
www.tallinnmusicweek.ee
www.facebook.com/tallinnmusicweek


Positivus festivali lisainfo:
www.positivusfestival.com
 

Thursday
19 July 2012

Tallinn Music Week is setting up an Estonian Music & Design Café at Positivus


For the upcoming weekend Tallinn Music Week will be heading to the biggest music festival of the Baltics, Positivus in Latvia. From Friday morning to early hours of Sunday the Tallinn Music Week’s Estonian Music & Design Caféwill welcome all friends and visitors. The caféis a cosy picnic area with Estonian design furniture, hand-picked by artists and designers Anni and Taavi Varm, and Etno.ee bean bags where guests can chill out and listen to a selection of the hottest Estonian music from headphones, while enjoying fruits and berries and famous Estonian kama smoothies.

Radio2 will be broadcasting live festival reports from the caféand you’ll have a chance of buying Estonian records there. During the two days some of the bands will step up with special acoustic concerts at the Music & Design Café terrace:

Friday, 20.07
15:00 Argo Vals
18.00 Tenfold Rabbit

Saturday, 21.07
14:30 Abraham's Cafe
16:00 Elephants From Neptune
19:00 State of Zoe

On Saturday, July 21st  Tallinn Music Week stage will present TMW 2012 Skype award winner, the psychedelic noise-doom duo Talbot, Abraham’s Cafe will perform klezmer and Arab traditional music, Elephants from Neptune will play rock/blues, Animal Drama is known by its light, positive, melodic indie poprock, Tiit Kikas with eletric violin will produce new and strange sounds, State of Zoe will mix electronic and acoustic music, Dahling play rock with insight lyrics and Sethh makes vocal and witty experiments.

Tallinn Music Week / Palladium stage lineup on Saturday, July 21st:

15.00 Tiit Kikas
16.30 State of Zoe
18.00 Abraham`s Cafe
19.30 Animal Drama
21.00 Talbot
22.30 Elephants From Neptune

00.00 Dahling
01.00 Sethh

This year the Positivus festival guests will enjoy the widest range of the best and popular Estonian contemporary music.There will be 21 Estonian acts performing, in addition to the above mentioned: Malcolm Lincoln,Dave Storm, DJ Quest, Kienra & ЯVRS, Mimicry, Tenfold Rabbit, Ewert and the Two Dragons, Sander Mölder, Sibyl Vane, Tiger Milk, Zebra Island, Mr. Nestor ja OYT.

The largest music and art festival in the Baltic States will take place in Salacgriva, Latvia on July 20-21, for the sixth time.During the two days more than 60 local and international acts will be performing, including world famous Keane, Manic Street Preachers, Damien Rice, Instrumenti, The Vaccines, King Charles, Niki & The Dove, Friendly Fires, SBTRKT live, Givers, Jamie N Commons, Lucy Rose, Vondelpark etc.

TMW participation at Positivus is supported by Estonian Embassy in Latvia, Ministry of Culture and European Regional Development Fund through Enterprise Estoniain collaboration with Estonian Music Development Centre.

Tallinn Music Week 2013 takes place on April 4-6!

www.tallinnmusicweek.ee

www.facebook.com/tallinnmusicweek

Positivus festival:
www.positivusfestival.com
 

Tuesday
17 July 2012

Check out the hottest new talent from Estonia at Positivus festival!

On 20 – 21st July, the biggest music festival of the Baltics, Positivus festival will take place for the sixth time at Salacgriva, Latvia. This year the festival guests will enjoy the the widest range of the best and popular Estonian contemporary music. The delegation of Estonian artists is exceptionally large – there will be 21 Estonian acts performing. But do you know them all? Let’s go through the list.

Dave Storm
Where:Red Bull Music Academy stage
When:Friday, 20 July at 20:30 – 22:00

Dave Storm has performed in clubs and venues from mainland Europe and the UK to Ibiza superclubs Pacha & Space, and runs radio shows on SSRadioUK and Ibiza Global Radio. His DJ mixes employ a wide selection of house, from the deep and soulful to nu-disco and tech, tribal or prog-house, including atmospheric synths and pads, catchy chords and melodies, sexy vocals and relentless funky rhythms. His own tracks have been supported by key players like Frankie Knuckles, John Digweed, Josh Wink, and Danny Rampling. In 2004 Dave set up a record company, Ceremony Records, with a sister label Cabrio, and his debut album is to be released in 2012.

 

DJ Quest
Where:Red Bull Music Academy stage
When:Friday, 20 July at 03:30 – 05:00

He is the founder of hiphop.ee, organizer of several club nights and party series and a radio host. He is also the founder of Legendaarne Records. Apart from Estonia he has played in Latvia, Lithuania, Findland, Sweden, Norway, Germany, USA and the biggest electronic music festival in Europe Sonar Festival.

 

Kienra & ЯVRS
Where:Red Bull Music Academy stage
When:Friday, 20 July at 19:00 – 20:30

This man has worked under the name p2ts and has produced for various artists like S’Poom, Reket, Põhjamaade Hirm, TommyBoy and others. His new piece “City of Moment” is released under the new “international” name Ki En Ra. At Positivus he will be cooperating with ЯVRS. Kienra's rada7-profile

Mimicry

Where:I Love You stage
When:Friday, 20 July at 00:45 – 01:30

Mimicry is an arrogant and aggressive duo producing mind-blowing party music. They mix electroclash, psychedelic techno and garage rock, their sound the hybrid creation of band mainstay Paul Lepasson. Balance is brought to by vocalist Kene Vernik, whose Fever Ray-ish voice adds the depth of layers. Mimicry has played summer shows and festivals in Latvia, Finland, Lithuania and Denmark and club shows for packed venues in London.

 

Tenfold Rabbit
Where:I Love You stage
When:Friday, 20 July at 16:00 – 17:15

Tenfold Rabbit grew out of a Youth Band music competition entry last year. Their musical style is simple but powerful, incorporating country & western music, indie-rock and folk, with a touch of prog. The enthusiastic four-piece quickly caught the public imagination, making it to the final of local Eurovision contest and winning them an opportunity to play for the Estonian President at his home.

 

Malcolm Lincoln
Where:Nordea stage
When:Friday, 20 July at 17:15 – 18:15

Malcolm Lincoln are an Estonian band formed in October 2009 by members Robin Juhkental, Jakob Juhkam, Siim Raidma, Johan Alexander Petti and Hans Kurvits. The band's name originates from the game show "Who Wants to Be a Millionaire?", on which a contestant incorrectly answered "Malcolm Lincoln" to a question about Abraham Lincoln, the 16th President of the United States. Their music is on the pop end of drum ‘n’ bass. A debut album was released at 2010, with a follow-up set for release in March 2012.


Tiit Kikas
Where:Tallinn Music Week / Palladium stage
When:Saturday, 21 July at 15:00 – 15:30

At the ripe old age of 4 Tiit Kikas had begun to disturb his neighbours with violin practice, pumping up the the volume further later on with the career-defining decision to take up the electric violin. He has composed music for movies, theatre, TV and radio but his true calling and aspiration is solo performance. His long work elaborating his technique to create new and strange sounds has resulted in a recognizable and peculiar brand of fiddle playing, as heard on his solo album “String Theory”. A second album, "101 Clowns", adorned with beautiful soundscapes on violin, loop pedal and live electronics, was released in March 2012.


 

State of Zoe
Where:Tallinn Music Week / Palladium stage
When:Saturday, 21 July at 16:30 – 17:00

In august 2010 producer, composer and multi-instrumentalist Sander Mölder started a pop-electronic collaboration with singer Anneliis Kits, which grew into several tracks released under the name Stereo Spectrum in autumn 2010.After a few apperances, the duo started to work on Sander’s own more jazzy material and were given the opportunity to warm-up Tortured Soul at the Autumn Jazz Festival in Tallinn. As the band needed a proper live stage approach – Sander and Anneliis joined forces with composer and multi-instrumentalist Talis Paide and drummer Peep Kallas, to bring an acoustic feel to the electronics. The concept and the act turned out to be a huge success – the four were a perfect match of ideas and thoughts. More and more live appearances followed and the future of the band was decided – newly found group continued under the name State of Zoe.

Abraham’s Cafe
Where:Tallinn Music Week / Palladium stage
When:Saturday, 21 July at 18:00 – 18:30

Abraham's Café are a collective of ambitious young musicians specializing in Jewish klezmer music and rhythmical Arabic melodies, cleverly mixed with elements of folk and jazz. Despite being relative newcomers to the scene since arriving in the Spring of 2010, Abraham's Café have already performed at the Visioon festival, Tallinn Music Week 2011, Viljandi Folk, accordion festivals in Võru and Tartu and Popkatu in Finland. They also won 3rd place at the 27th Uno Naissoo composition competition with accordionist Kaspar Uljas's tune "Dim Dim".

 

Animal Drama
Where:Tallinn Music Week / Palladium stage
When:Saturday, 21 July at 19:30 – 20:00

Animal Drama are a beauty and indie inspired pop/rock band from Tartu, South Estonia. The band was founded in 2007 by Fredy Schmidt, a singer who also wrote most the group’s music. The current lineup emerged in October 2009 and since then the group have given numerous lives and performed in many major festivals. Raadio 2 Aastahitt 2010 (Hit of the Year) decided “Animal Drama” made their “Demo of the Year” and in November 2010 eponymous debut album was released by MTÜ Stereotunnel.

 

Talbot
Where:Tallinn Music Week / Palladium stage
When:Saturday, 21 July at 21:00 – 21:30

Tallinn Music Week 2012 Skype award winner Talbot are the duo of doom, slowly conquering the world since 2008. With Magnus Andre on bass guitar, synths, vocals and Jarmo Nuutre on drums and vocals, Talbot have created a unique sound of their own – massive, atmospheric and noisy with a topping of heavy psychedelia. They released the "Tundra" EP in 2008 and an album, "EOS", in 2010. "EOS" was later re-released on Slow Burn Records, and received a nomination for the best metal album of 2010 at the Estonian Music Awards. After touring extensively in Japan, Australia, Russia and all over the Europe, Talbot are now working on the new material for releasing the next album.

Elephants From Neptune
Where:Tallinn Music Week / Palladium stage
When:Saturday, 21 July at 22:30 – 23:00

An unpredictable and ever-changing unit creating their own groovy rifforama. As suprising as a rottweiler in a sports bag, they came and conquered the Estonian underground rock scene, earning immediate praise from critics and fans alike. Consisting of four guys who spend their days and nights together to improve their music, they released their debut album in Spring 2012. Their music has been compared to bands from Queens of the Stone Age and Foo Fighters to “Prince with balls”.

 

Dahling
Where:Tallinn Music Week / Palladium stage
When:Saturday, 21 July at 00:00 – 00:45

"A certain emotional weight, and at the same time, urgency and bravado are what make Dahling great." (Mart Normet, Raadio 2) // Combining their own unique brand of pop sensibilities with bold and brash melodicism as well as insightful lyrics, Dahling have rocked around Estonia for years. In 2007 their debut album was released and they chose an elegant and modern way to present it - with a 30-minute online concert that was broadcasted on the website of one of the most popular Estonian newspapers

 

Sethh
Where:Tallinn Music Week / Palladium stage
When:Saturday, 21 July at 01:00

A multitalented songwriter, producer and musician Sethh is a lifelong melomaniac, drawing inspiration from anything good regardless of the genre. He has penned and produced music from popular Estonian artists to the Estonian Idol 2011 winners, the MicRec Publishing company and created jingles for television, radio, cinema. At Positivus he'll deliver a DJ-set with his comrade Jozels, a cooky DJ / musician, known primarily as the frontman of Bedwetters. Please bring pictures of cute cats to the  show. Wub wub! Sethh on Soundcloud
 

Ewert and the Two Dragons
Where:TELE2 stage
When:Saturday, 21 July at 14:45 – 18:30

Ewert and The Two Dragons is a folk-rock quartet from Tallin, Estonia. Since their sophomore album Good Man Down (I Love You Records, 2011) was released to great reviews, the band’s fame has spread like a blaze, garnering them airplay from France to Brazil, and festival dates all over the world. It also became the best-selling record of the year in Estonia and the band was nominated and won five Estonian Music Awards in 2012. They have performed at important music industry festivals like Popkomm (Germany), Waves Vienna (Austria), Eurosonic Festival (Holland) and Lost In Music (Finland)

 

Sibyl Vane
Where:I Love You stage
When:Saturday, 21 July at 20:00

Sibyl Vane are a fresh breeze in Estonian music, mixing alternative rock with bluesy pop. Singing guitarist Helena Randlaht´s unique melancholic touch in writing and performing music made the band stand out enough to represent Estonian music in the international cultural exchange programme “Show Belarus, Show Europe”. In Autumn 2011 they won the Estonian national youth band contest “Noortebänd 2011". Tallinn Music Week brought them together with a Latvian record company I Love You Records.  Sibyl Vane’s debut album will hit the stores in fall 2012.

 

Tiger Milk
Where
:Red Bull Music Academy stage
When:Saturday, 21 July at 20:00 – 21:00

Tiger Milk is an electronical music group, consisting of Eva K, Meelis Meri and Ville Veering, with backing vocals by techno DJ and producer Merimell. In February 2011 Tiger Milk released their first single “Another World”, defining their music as an equally potent brew of rock, electronica and pop. Their debut album „Supernatural“ was released in spring 2012. In their own words: “Tigers are pretty and milk is nutritious. And that's exactly what we're giving you.”

 

OYT
Where:Red Bull Music Academy stage
When:Saturday, 21 July at 21:00 – 23:00

OYT is MC Busta, a DJ, beatbox enthusiast and the drum'n'bass MC, and Sander Mölder, a graduate in music composition from Estonian Academy of Music and Theatre. A former member of the Estonian nu-jazz group Cosmoskva, Mölder is also a multiinstrumentalist, producer and a DJ. DJ S.I.N. – the man behind the sound of OYT – is regarded as the number one drum'n'bass DJ and producer in Estonia. His track  "Right Now" with Mutated Forms found it's way on d’n’b icon Goldie's FabricLive mix album in 2011. The live outfit adds drums and keyboards to the electronic setup of computers, synthesizers and turntables, ensuring that every performance is a one-of-a-kind magical moment

 

Mr. Nestor
Where:Red Bull Music Academy stage
When:Saturday, 21 July at 00:00 – 01:00

Mr. Nestor is the boss of the recordstore Biit.me and also one of the Estonians who have been to Red Bull Music Academy. Here’s a mixtape of his.

Sander Mölder
Where:Red Bull Music Academy stage
When:Saturday, 21 July at 03:30 – 05:00

Sander Mölder understands that we make our own musical destiny; that perseverance and a positive mental attitude are as necessary as talent to succeed. After thirteen years of cello tuition, Mölder has more than set the scene for an array of experimental projects. He's not just about granular synthesis and electro-acoustics – he has played in various bands, been a genre-busting DJ, and performed at London's Royal Albert Hall as part of a chamber orchestra. He has also warmed up the stage (with a live set) for French producer Onra & hip-hop legend MF Doom.

Zebra Island
Where:I Love You stage
When:Saturday, 21 July at 17:00 - 18:30

Zebra Island are a synth-pop surprise from Estonia started by creative young composer Rasmus Lill. Extroverted vocalist Helina Risti adds a sense of poise and drama, and their intriguing setup is completed by Magnus Morel, a talented young multi-instrumentalist, and Lauri Raus, a peculiar melomaniac and lo-fi guitarist. Many ears are trained on the band after the success of their first track “Falling Through”. Zebra Island have been compared to artists like M83, School of Seven Bells and Beach House.

Tuesday
03 July 2012

Tallinn Music Week esitleb Positivus festivalil Eesti artistide lava


20.-21. juulil toimub Lätis mereäärses Salacgrivas juba kuuendat suve Baltimaade suurim muusikafestival Positivus. Taaskord seab talendifestival Tallinn Music Week Positivusel üles ka oma lava. Koostöös Riia suurima muusikaklubiga Palladium esitletaval TMW laval astub laupäeval, 21. juulil üles kokku 8 Eesti artisti.


Kokku esineb tänavusel Positivuse festivalil 21 Eesti artisti ja DJ-d. Laupäeval, 21. juulil astuvad Tallinn Music Weeki lavale tänavuse Skype’i auhinna võitja, hüpnootilise noise-doomi duo Talbot, araabia ja klezmer-muusikat folgi ja jazzi helikeelde sulandav Abraham’s Cafe, hoogne rifiroki punt Elephants from Neptune, meloodilise indie-poproki bänd Animal Drama, elektroonika- ja viiulivirtuoos Tiit Kikas, britpopilik Dahling, moodsaid elektroonilisi rütme ja jazz-poppi ühendav State of Zoe ja helikunstnik-produtsent Sethh.

 

Tallinn Music Week/Palladium lava ajakava laupäeval, 21. juulil:

15.00 Tiit Kikas
16.30 State of Zoe
18.00 Abraham`s Cafe
19.30 Animal Drama
21.00 Talbot
22.30 Elephants From Neptune

00.00 Dahling
01.00 Sethh

Positivus festivali juht Girts Majors kommenteerib: “Fakt, et tänavusel Positivusel astub üles 21 Eesti artisti näitab, et Balti riikidest kasvab välja uut põnevat ja elujõulist talenti. TMW festival on andnud võimaluse mitmetele uutele ja headele artistidele esile tõusta ja laiemat tähelepanu võita.”

Eesti artistid, kes astuvad üles Positivuse festivali erinevail lavadel: Malcolm Lincoln, Dave Storm, DJ Quest, Kienra & ЯVRS, Mimicry Tenfold Rabbit, Ewert and the Two Dragons, Sander Mölder, Sibyl Vane, Tiger Milk, Zebra Island, Mr. Nestor, OYT

Kahe päeva jooksul esinevad Positivuse lavadel kokku enam kui 60 kohalikku ja rahvusvahelist esinejat, nende hulgas maailmakuulsad artistid nagu Keane, Manic Street Preachers, Damien Rice, Instrumenti, The Vaccines, King Charles, Niki & The Dove, Friendly Fires, SBTRKT live, Ewert and the Two Dragons, Givers, Jamie N Commons, Lucy Rose, Vondelpark jpt.

 

Tallinn Music Week on nelja aastaga kasvanud rahvusvahelise kõlapinnaga Eesti talendi festivaliks, mille on lisanud oma tihedasse kalendrisse sajad muusikatööstuse professionaalid üle maailma. 2011. aastal pälvis Tallinn Music Week Euroopa ühel olulisemal talendifestivalil The Great Escape, mida peetakse Glastonbury kasvulavaks, “parima uue festivali” auhinna.

 

 

Tallinn Music Week 2013 toimub 4.-6.aprillil!

www.tallinnmusicweek.ee

www.facebook.com/tallinnmusicweek

 

Positivus festivali lisainfo:

www.positivusfestival.com

primavera