live: FRIDAY 05.04

  19 20 21 22 23 24 01 02 03
TAPPER
Hard Rock Laager presents
 
:00 Chaos In Motion

20:00 at Tapper

Chaos In Motion

:30 Thou Shell of Death

20:30 at Tapper

Thou Shell of Death

 
:15 Paean

21:15 at Tapper

Paean

 
:00 Trelleborg (RUS)

22:00 at Tapper

Trelleborg (RUS)

 
:00 Obscured

23:00 at Tapper

Obscured

 
       
VON KRAHL THEATRE
Raadio 2 presents
 
:45 Paabel

20:45 at Von Krahl Theatre

Paabel

 
 
:00 Rangleklods (DK)

22:00 at Von Krahl Theatre

Rangleklods (DK)

 
:30 Marten Kuningas

23:30 at Von Krahl Theatre

Marten Kuningas

 
:45 Elephants From Neptune

00:45 at Von Krahl Theatre

Elephants From Neptune

 
 
:00 Jakob Juhkam

02:00 at Von Krahl Theatre

Jakob Juhkam

 
 
VON KRAHLI BAAR
Raadio 2 presents
 
:00 Flank

20:00 at Von Krahli baar

Flank

 
:30 Frankie Animal

21:30 at Von Krahli baar

Frankie Animal

 
:45 Big Wave Riders (FIN)

22:45 at Von Krahli baar

Big Wave Riders (FIN)

 
 
:15 Sibyl Vane

00:15 at Von Krahli baar

Sibyl Vane

 
:30 Facelift Deer

01:30 at Von Krahli baar

Facelift Deer

 
   
SINILIND
RADA7.ee presents
 
:00 Kannabinõid

20:00 at Sinilind

Kannabinõid

 
:00 Hexvessel (FIN)

21:00 at Sinilind

Hexvessel (FIN)

 
:00 Highmachine

22:00 at Sinilind

Highmachine

 
:00 Candy Empire

23:00 at Sinilind

Candy Empire

 
:00 DeLooze (UK)

00:00 at Sinilind

DeLooze (UK)

 
:00 Rangleklods (DK)

01:00 at Sinilind

Rangleklods (DK)

 
:15 Nevesis

02:15 at Sinilind

Nevesis

 
 
KANUTI GILD SAAL
Elwood Muusik presents
:00 Eysin

19:00 at Kanuti Gild SAAL

Eysin

:30 Aino Venna (FIN)

19:30 at Kanuti Gild SAAL

Aino Venna (FIN)

:15 Odd Hugo

20:15 at Kanuti Gild SAAL

Odd Hugo

 
:00 Tuomari Nurmio (FIN)

21:00 at Kanuti Gild SAAL

Tuomari Nurmio (FIN)

:45 Kõrsikud

21:45 at Kanuti Gild SAAL

Kõrsikud

 
:30 Pelbo (NO)

22:30 at Kanuti Gild SAAL

Pelbo (NO)

 
         
ROCK CAFE (A HALL)
Tuborg Music Club
 
:00 Luka

20:00 at Rock Cafe (A hall)

Luka

 
:00 Black Twig (FIN)

21:00 at Rock Cafe (A hall)

Black Twig (FIN)

 
:00 HeadHeartHands (FIN)

22:00 at Rock Cafe (A hall)

HeadHeartHands (FIN)

 
:00 EPORDWERK

23:00 at Rock Cafe (A hall)

EPORDWERK

 
:00 Sinine

00:00 at Rock Cafe (A hall)

Sinine

 
:45 Leslie Da Bass

01:45 at Rock Cafe (A hall)

Leslie Da Bass

 
   
ROCK CAFE (B SAAL)
Tuborg Music Club
 
:30 DIGITAL DIGITAL

20:30 at Rock Cafe (B saal)

DIGITAL DIGITAL

 
:30 Evestus

21:30 at Rock Cafe (B saal)

Evestus

 
:30 Triana Park (LV)

22:30 at Rock Cafe (B saal)

Triana Park (LV)

 
:30 Daco Junior (FIN)

23:30 at Rock Cafe (B saal)

Daco Junior (FIN)

 
 
:00 HeavyWeight (FIN)

01:00 at Rock Cafe (B saal)

HeavyWeight (FIN)

 
:15 Mutated Forms

02:15 at Rock Cafe (B saal)

Mutated Forms

 
 
NO99 THEATRE
Viljandi Folk Music Festival presents
:00 Mari Kalkun & Runorun

19:00 at NO99 Theatre

Mari Kalkun & Runorun

:00 Gjangsta

20:00 at NO99 Theatre

Gjangsta

 
:00 Svjata Vatra

21:00 at NO99 Theatre

Svjata Vatra

 
:00 Triinu Taul

22:00 at NO99 Theatre

Triinu Taul

 
:00 Zetod

23:00 at NO99 Theatre

Zetod

:30 Folkmashina (BY)

23:30 at NO99 Theatre

Folkmashina (BY)

 
       
NO99
Viljandi Folk Music Festival presents
:30 Midrid

19:30 at NO99

Midrid

:30 Maarja Nuut

20:30 at NO99

Maarja Nuut

 
:30 VEM

21:30 at NO99

VEM

 
:30 RO:TORO

22:30 at NO99

RO:TORO

 
         
KINO SõPRUS
FatCat Records night
 
:00 Pastacas

20:00 at Kino Sõprus

Pastacas

 
:00 Tolmunud Mesipuu

21:00 at Kino Sõprus

Zahir B2B Tolmunud Mesipuu

:00 Zahir

21:00 at Kino Sõprus

Zahir B2B Tolmunud Mesipuu

 
 
:00 Sun Glitters (LU)

23:00 at Kino Sõprus

Sun Glitters (LU)

 
:00 TRAAMS (UK)

00:00 at Kino Sõprus

TRAAMS (UK)

 
     
WOODSTOCK/ROCKSTAR'S
World Clinic presents
   
:30 Multiphonic Rodent

21:30 at Woodstock/Rockstar's

Multiphonic Rodent

 
:30 Junk Riot

22:30 at Woodstock/Rockstar's

Junk Riot

 
:00 Ziggy Wild

23:00 at Woodstock/Rockstar's

Ziggy Wild

:30 Luna Vulgaris

23:30 at Woodstock/Rockstar's

Luna Vulgaris

 
:15 Galvanic Elephants

00:15 at Woodstock/Rockstar's

Galvanic Elephants

 
:00 Kiki Pau (FIN)

01:00 at Woodstock/Rockstar's

Kiki Pau (FIN)

 
   
F-HOONE
Red Bull Music Academy Club Night
     
:00 Halfbrother

22:00 at F-hoone

Halfbrother

 
:00 Mr. Nestor

23:00 at F-hoone

Mr. Nestor

 
:00 Sander Mölder

00:00 at F-hoone

Sander Mölder

:30 Kello Hitty

00:30 at F-hoone

Kello Hitty

 
:00 Firejose

01:00 at F-hoone

Firejose

 
:00 Zinc (UK)

02:00 at F-hoone

Zinc (UK)

 
:30 DJ Quest

03:30 at F-hoone

DJ Quest

 
BIBABO
Stalker festival presents
 
:00 Cubus Larvik

20:00 at Bibabo

Cubus Larvik

:45 Kuma

20:45 at Bibabo

Kuma

 
:30 Lauri-Dag Tüür

21:30 at Bibabo

Lauri-Dag Tüür

 
:15 Machineries Of Joy

22:15 at Bibabo

Machineries Of Joy

 
:00 Joel Tammik & Madis Vahtramäe

23:00 at Bibabo

Joel Tammik & Madis Vahtramäe

 
:00 Algorütmid

00:00 at Bibabo

Algorütmid

:45 Vul Vulpes

00:45 at Bibabo

Vul Vulpes

 
:30 Ruxpin (IS)

01:30 at Bibabo

Ruxpin (IS)

 
:15 Fuck Yuo I Am a Robot

02:15 at Bibabo

Fuck Yuo I Am a Robot

 
:00 Espirit

03:00 at Bibabo

Espirit

 
WABADUS
Stalker festival presents
   
:00 vonKuusk

21:00 at Wabadus

vonKuusk

 
:00 AudioKinetica

22:00 at Wabadus

AudioKinetica

 
:00 Jagaspace

23:00 at Wabadus

Jagaspace

 
:00 Kurak (LT)

00:00 at Wabadus

Kurak (LT)

 
:00 Kim & Buran (RUS)

01:00 at Wabadus

Kim & Buran (RUS)

 
:00 Kosmofon

02:00 at Wabadus

Kosmofon

 
:00 Avasaxa (FIN)

03:00 at Wabadus

Avasaxa (FIN)

 
KöLERI 2
Manka Boutique Pop Festival presents
 
:15 Sinai

20:15 at Köleri 2

Sinai

 
:00 Louie Fontaine & The Starlight Searches (DK-LV)

21:00 at Köleri 2

Louie Fontaine & The Starlight Searches (DK-LV)

 
:00 Lady Escape (FIN)

22:00 at Köleri 2

Lady Escape (FIN)

 
:00 Edgar Poe's Favourite Cat

23:00 at Köleri 2

Edgar Poe's Favourite Cat

 
:00 Shiny Darkly (DK)

00:00 at Köleri 2

Shiny Darkly (DK)

 
:00 Ruslan Px Band

01:00 at Köleri 2

Ruslan Px Band

 
   
  19 20 21 22 23 24 01 02 03
primavera
Click here to visit TMW 2015 festival website
You are looking at the archive. Click here and check out this years festival website.