listen up flash

Hedvig Hanson

hedvig.hanson@gmail.com

Hedvig Hanson ja Andre Maaker

Where: NO99 Teater - Jazzkaar & Eesti Jazziliit presents
When: 26.03.2010
Time: 22:00

Hedvig Hanson and Andre Maaker have been working side by side for seven years, playing as a duo, while also performing in several projects, writing, arranging and performing very international-sounding music. In 2005 they released the duo-album "You Bring Me Joy" (Universal/Emarcy). Since 1997, when she started singing jazz, Hedvig has released nine solo albums since.

Hedvig doesn 't like to categorize their music, but generally it is a mix of modern jazz, rhythm & blues, soul and world music.

Among Hedvig's own compositions they play jazz standards, covers from Estonian and world pop, as well as roots-music from the Estonian folk tradition. Hedvig has received many music awards in Estonia, where she is currently also the best-selling jazz artist.

Hedvig Hanson's and Andre Maaker's concerts are always emotional, warm and spontaneous.

Read a review by Mark. F. Tuner from "All About Jazz":


***

Eesti kuulajale Hedvig Hanson ja Andre Maaker tutvustamist ei vaja. Koos on duo musitseerinud juba seitse aastat, andnud plaadifirma Universal/Emarcy all välja rahvusvahelise duoalbumi "You Bring Me Joy" ja loonud oma koduse plaadifirma "Kuula". Hedvig on võitnud arvukalt muusikaauhindu Eestis ja pälvinud hea vastuvõtu osaliseks nii kodu- kui välismaal.

Kategoriseerida duo oma muusikat ei taha; Hedvig võib ühtviisi veenvalt esitada jazz-muusikat nii eesti kui inglise keeles, nii võimsa big-bandi kui impressionistlikult kõlava Hedvig Hanson Group'iga — või hoopis laulda vaikse akustilise koosseisuga rahvamuusikatöötlusi ja hällilaule.

Mitmekülgne Andre Maaker on õppinud Tiit Pauluse, Mart Soo ja Ain Agana juures ning suudab kitarrimängu kõrvalt arranžeerida, orkestreerida, salvestada ja miksida talle meeldivat jazz- ja folkmuusikat.

Duo Hedvig Hanson – Andre Maaker on alati üllatav ja värske; nende kontserdid on emotsionaalselt soojad ja spontaansed.

Click here to visit TMW 2015 festival website
You are looking at the archive. Click here and check out this years festival website.