Piikikasvi Agency OY
Kari Pössi
kari.possi@piikkikasvi.fi

Eläkeläiset (FIN)

Where: Rock Cafe - Agentuur Soovikontsert presents
When: 25.03.2010
Time: 22:15

The leading rock magazine in Finland, Soundi, once branded Eläkeläiset as a disposable joke act. However, they are already in their second decade and have toured the world (well, at least Germany) many times.

Apparently humppa ("oompah"), booze and old age seem to be an irresistible combination — for the people of the Northern hemisphere, at least. The band’s back catalogue includes seven studio albums, two live records, a double-CD compilation and a DVD. Still, many claim that Eläkeläiset are at their best when they are a bit drunk, half-naked and in front of an enthused (German) audience. You can forget the beautiful idea of "growing old with dignity" here!

And, if you didn't already know, Eläkeläiset mainly play covers of famous pop and rock classics spiced with lyrics about the joys and sorrows of the aged, coffee and alcohol, grannies and mopeds.

***

Soome muusikaleht Soundi kandis Eläkeläiset omal ajal maha kui nalja, mille uudsus kiiresti kaob. Bänd jätkab siiski tegutsemist nüüd juba teist aastakümmet ning on teinud mitu tiiru peale maailmale (või vähemalt Saksamaale).

Paistab, et kombinatsioonis humppast, kärakast ja pensionipõlvest on põhjapoolkera elanike jaoks midagi vastupandamatut. Kui usaldada publiku arvamust, on seitse stuudio- ja kaks kontsertalbumit, duubelkogumiku ja DVD välja andnud Eläkeläiset parimas vormis siis, kui nad on parajasti veidi kännis, poolalasti ja esinevad (eelistatavalt sakslastest koosnevale) hullunud inimkarjale. See jõuk juba väärikalt vananeda ei oska!

Ja kui te juba ei teadnud, siis mängivad nad peamiselt kuulsaid pop- ja rock-lööklaule, mida vürtsitavad tekstidega vanaduspõlve muredest ja rõõmudest, kohvi- ja viinajoomisest, memmekestest ja sääreväristajatest.

Click here to visit TMW 2015 festival website
You are looking at the archive. Click here and check out this years festival website.