Under Your Skin

Where: Rockstar's - World Clinic presents
When: 27.03.2010
Time: 21:00

Under Your Skin are an energetic 3-piece band based in Tallinn, Estonia, who got together in 2006. Although there’s just a free of them, they pack a very powerful punch indeed, playing it loud and wih passion. Strong infectious melodies and solid riffs are very important to them, as are fearless song dynamics and meaningful lyrics.
Vocalist/guitarist/frontman Phil injects his distinctive British songwriting and playing styles into the band which helps to form UYS's unique sound. The band has performed to enthusiastic audiences across Estonia, gaining reputation as a great live band.

***
Under Your Skin on kolmeliikmeline Tallinna bänd, mis alustas tegutsemist 2006. aastal. Ehkki bändis on vaid kolm liiget, on tegu väga energilise ja pühendunud ning valjukõlalise kooslusega. Meeldejäävad meloodiad ja head kidrakäigud on neile sama olulised kui lugude dünaamikaga ning tähendusrikkad sõnad.
Laulja-kitarristi ja bändi ninamehe Phili britilikul käekirjal ja mängustiilil on määrav osa  bändi iseloomuliku kõlapildi loomisel. Paariaastase tegutsemisaja vältel on UYS saavutanud suurepärase live-bändi maine.

Click here to visit TMW 2015 festival website
You are looking at the archive. Click here and check out this years festival website.